Free standard shipping for all US orders!
Bussmann
Mersen
Glass fuses
Glass fuses have a low breaking capacity. It's easy to see when they're blown: the glass will be discolored and the filament broken. Replace yours today!
Menu title
This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.
Your headline
Image caption appears here
$49.00
Add your deal, information or promotional text
SIBA
Ferraz Shawmut Fuse Reducers allow the use of lower rated fuses in existing equipment having clips with higher ampere ratings. The use of closer rated time-delay fuses can improve circuit protection. For example, renewable or one-time fuses feeding a motor can be replaced with fuses sized closer to the motor nameplate current. Non-rejection Reducers will allow Class H, K or R fuses to fit Class H or K clips. Rejection-type Reducers will allow only Class R fuses to fit Class R clips or only Class J fuses to fit Class J clips. Class J fuse reducers are not for bolt on applications.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 60A-30A |
| Voltage Rating | 250V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | R |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1 lbs |
We use cookies on our website to give you the best shopping experience. By using this site, you agree to its use of cookies.
Keep up with sales, new products, and more!
