Free standard shipping for all US orders!
Bussmann
Mersen
Glass fuses
Glass fuses have a low breaking capacity. It's easy to see when they're blown: the glass will be discolored and the filament broken. Replace yours today!
Menu title
This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.
Your headline
Image caption appears here
$49.00
Add your deal, information or promotional text
SIBA
Mersen P-Block series for Form 101 fuses are glass-filled polycarbonate or laminated phenolic insulator blocks with studs to accommodate bolt-in fuses. All studs, clips and mounting hardware are tin or zinc-plated. Fuse Block 1000VAC 1000VDC 450A 1-Pole Stud center to center: 2.06 inch
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 450A |
| Voltage Rating | 1000V |
| Interrupt Rating | 10kA IR |
| Class | Semiconductor |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 1 |
| Clip Type | 1200VAC or less |
| Stud Type | 1000VAC or less |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1134 kg |
We use cookies on our website to give you the best shopping experience. By using this site, you agree to its use of cookies.
Keep up with sales, new products, and more!
