Free standard shipping for all US orders!
Bussmann
Mersen
Glass fuses
Glass fuses have a low breaking capacity. It's easy to see when they're blown: the glass will be discolored and the filament broken. Replace yours today!
Menu title
This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.
Your headline
Image caption appears here
$49.00
Add your deal, information or promotional text
SIBA
Mersen Class H, K and R fuse blocks accommodate all Class H, K and R 250 and 600V power fuses. A choice of screw, pressure plate, box and special order stud connectors fit a wide range of stranded or solid copper or aluminum wire. Insulators are either molded glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. 30, 60 and 100A fuse blocks feature a unique adder block which can be snapped onto 1-, 2- or 3-pole blocks to form multipole segmented blocks of as many poles as desired. All fuse clips are made of high conductivity tinplated copper, with a choice of spring reinforced or nonspring reinforced clips in 30A and 60A. Clips 100A and above are spring reinforced.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 30A |
| Voltage Rating | 250V |
| Interrupt Rating | 50 kA IR |
| Number of Poles | 1 |
| Class | H/K |
| Type | BOX |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.0635 kg |
We use cookies on our website to give you the best shopping experience. By using this site, you agree to its use of cookies.
Keep up with sales, new products, and more!
