Free standard shipping for all US orders!
Bussmann
Mersen
Glass fuses
Glass fuses have a low breaking capacity. It's easy to see when they're blown: the glass will be discolored and the filament broken. Replace yours today!
Menu title
This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.
Your headline
Image caption appears here
$49.00
Add your deal, information or promotional text
SIBA
Eaton’s Bussmann FWP series are ferrule fuses feature superior current limitation and cycling performance expected in a high speed fuse. these ferrule fuses are available with 4 to 100 A ratings in three compact sizes. All FWP fuses are compatible with Bussmann series CH modular fuse holders.
| Manufacturer | Bussmann |
|---|---|
| Ampere | 12A |
| Voltage Rating | 690V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Speed | Fast Acting |
| Class | gR |
| Approvals | UL, RoHS, CE |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 7.7 g |
TheFuseShop is not an authorized distributor of Eaton (Bussmann) products.
We use cookies on our website to give you the best shopping experience. By using this site, you agree to its use of cookies.
Keep up with sales, new products, and more!
