Free standard shipping for all US orders!
Bussmann
Mersen
Glass fuses
Glass fuses have a low breaking capacity. It's easy to see when they're blown: the glass will be discolored and the filament broken. Replace yours today!
Menu title
This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.
Your headline
Image caption appears here
$49.00
Add your deal, information or promotional text
SIBA
Mersen Class T fuse blocks accommodate Class T fuses up to 600A. Insulators are either durable, glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. Mersen is the only manufacturer to offer Class T blocks with copper connectors.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 30A |
| Voltage Rating | 300V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | T |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 2 |
| Type | Copper Box |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1315 kg |
We use cookies on our website to give you the best shopping experience. By using this site, you agree to its use of cookies.
Keep up with sales, new products, and more!
